Streszczenie tekstu tułaczka odyseusza

Pobierz

Odyseusz mieszkał w rodzinnej Itace wraz z żoną Penelopą i niedawno urodzonym synkiem Telemachem.. - Jak się nazywasz?. Kiedy wybuchła wojna trojańska, mężczyzna właśnie został szczęśliwym ojcem syna Telemacha, którego urodziła mu piękna żona Penelopa.. Odyseusz był zmuszony spędzić rok na wyspie czarodziejki Kirke i aż siedem lat z zakochaną w nim nimfą Kalipso , która nie chciała go wypuścić aż do chwili, gdy Zeus rozkazał jej uwolnić wędrowca.Streszczenie mitu o tułaczce Odyseusza.. .Dokładny plan wydarzeń wędrówki Odyseusza 1.. Gościna w zamku Kirke.. Zwróć uwagę na największe trudności, jakie musiał pokonać na drodze do domu.. W ciemnej grocie cyklopa Polifema.. 4.Spotkanie z groźnym cyklopem .Przydatność 75% Przygody Odyseusza - streszczenie.. Streszczenie mitu: Mit o Odyseuszu opisuje powrotną do domu na Itakę, gdzie czekała na niego żona i syn.. Daje najlepszaTułaczka Odyseusza - plan Dokładny plan wydarzeń wędrówki Odyseusza 1.. Przedstawienie bohaterów.. Na trackim wybrzeżu.. Burza oddzieliła jego flotę od okrętów Agamemnona.. Zamieszkiwali ją ludzie żywiący się kwiatami lotosu, kwiaty te powodowały amnezję, Odys jednak ustrzegł się przed nimi.. Nazajutrz to samo: dwóch na śniadanie, dwóch na kolację.. Kołysać dziecko, słyszeć jego pierwsze gaworzenie, brać je na ręce i nieść do dziadkaHomer, przedstawiając w Odysei losy Odyseusza, sięgnął do mitów, które opisywały "odyseję" króla Itaki..

Tułaczka Odysa - streszczenie.

W kraju Lotofagów.. Zaraz po podstępie z koniem i upadku Troi, bohater wyruszył w drogę powrotną do Itaki.Rozpoczęła się dalsza tułaczka, podczas której ginęli kolejni członkowie załogi.. Olbrzymowi trunek smakował nadzwyczajnie, pił jedna czarę po drugiej.. Jak coś to pisać, żeby się nie powtórzyło ;) gg: 21089980 Tułaczka Odyseusza 1.. Gdy Troja padła Odyseusz szykował się do drogi.Tułaczka Odysa - streszczenie mitu ściągaj 60% 95 głosów Podczas gdy wybuchła wojna Trojańska, jeden z jej uczestników, Odyseusz doczekał się syna.. Bohaterowie Odyseusz to główny bohater, od którego imienia utworzony został tytuł utworu.. Wypłynięcie statków w morze - Odyseusz wraca do Itaki (Troja, tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego) Złupienie miasta Kikonów (Morze.. ZALOGUJ.. Musiał porzucić wszystko, co kochał i udać się na wojnę pod Troją.. Filmy.. Opuszczenie Troi 2.. Współczesny język, żywy styl, doskonałe dialogi sprawiają, że książka jest wspaniałą powieścią przygodową rozgrywającą się w czasach mitologicznych bogów, herosów, czarodziejek i nimf.napisze streszczenie do tekstu pt. ,,Przekleństwo Odyseusza ' pilne prosze.. 5.Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5.. Spotkanie z bogiem wiatrów Eolem.. a) Tejrezjasz b) Odyseusz c) Herakles 4) Ojczyzna Odyseusza: a) Itaka, b) Troja, c) Sycylia.Wędrówka Odyseusza..

Tak mnie nazywała matka i takPowrót Odyseusza - streszczenie.

PLAN WYDARZEŃ : 1.. 1) Jak miała na imię żona Odyseusza?. Szkola edukacja.. W mrocznej krainie Kimeryjczyków.Przeczytaj mit o tułaczce Odyseusza.. Nie mógł jednak długo nacieszyć się ojcostwem, ponieważ musiał wyruszyć na wojnę trojańską i zrezygnować na jakiś czas z wychowania jedynaka.. Nie przypuszczał wówczas, że kilka miesięcy zamieni się w kilkanaście lat.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Napiszcie mi plan wydarzeń "Tułaczka Odyseusza"-Jana Parandowskiego, minimum 7 punktów.. Wyspa Kirke Odys razem z załogą popłynęli na wyspę Ajaja, potężnej Wyspa Kimeryjczyków czarodziejki Kirke.Tułaczka Odysa - streszczenie mitu Podczas gdy wybuchła wojna Trojańska, jeden z jej uczestników, Odyseusz doczekał się syna.. a) Telemach b) Polifem c) Laertes 3) Kto udawał szaleńca, aby nie brać udziału w wojnie?. Odyseusza zamknięto w beczce po piwie.. Cele lekcji: Uczeń: - wie, czym jest związek frazeologiczny i potrafi je znaleźć w tekście, - zna związki frazeologiczne związane z mitologią i trafnie je objaśnia, - czyta tekst ze zrozumieniem,Iliada opowiada o przebiegu wojny trojańskiej, Odyseja zaś jest opowieścią o powrocie Odyseusza, jednego z bohaterów spod Troi, do rodzinnej Itaki.. Treść Grafika.. gdzie jednak nie czekało tym razem miłe przyjęcie.Rozpoczęła się dalsza tułaczka, podczas której ginęli kolejni członkowie załogi..

... napisze streszczenie do tekstu pt. ,,Przekleństwo Odyseusza ' pilne prosze .

Kraina Lotofagów.. Tym czasem lata mijały a wojna nadal trwała.. Burza i rozbicie się statku.6.. Odyseusza nigdzie nie zamykano to był sen.Mit opowiada o podróży Odyseusza (syna Laertesa) statkiem do domu (do Itaki), po wojnie trojańskiej, zapoczątkowanej "odwiedzinami" w krainie Lotofagów.. Napotkali jednak niepomyślne wiatry, które zapędziły ich do krainy Kikonów.. - Nikt.. Miejsc akcji jest wiele, gdyż bohater podróżuje, jednakże utwór rozpoczyna się i kończy zdarzeniami w Itace.. Żołnierze Odyseusza zrabowali tamtejsze miasto, podczas bitwy wiele ludzi Odyseusza zginęło i musiał on uciekać z wyspy.. Temat: Poznajemy przygody Odyseusza (na podstawie fragmentów "Odysei").. Porzucając żonę i syna Telemacha obiecywał jak najszybciej powrócić.. Ale po tej ludoŜerczej kolacji Odyseusz poczęstował go winem.. Kiedy wybuchła wojna Odyseuszowi, synowi Laetresa piękna Penelopa właśnie urodziła syna.. Przygoda w pieczarze Polifema - podstępne oślepienie cyklopa.. Odys dowodził 12 okrętami greckimi.. Gdy już wreszcie, po 10 latach wojna się skończyła był pewien, że najdalej za 2 tygodnie wróci do domu.ITAKA KONIEC Wyspa Feaków Kiedy wody wyrzuciły Odysa na brzeg, powitały go dworzanki i córka Alkinosa - Nauzykaa.. e. Zapisujemy notatkę w zeszycie : 1.. Po zakończonej wojnie trojańskiej dwanaście statków Odyseusza rusza w podróż do Itaki..

Był królem Itaki oraz wojownikiem.Mit o Odyseuszu - streszczenie.

Odys w mieście: Ismaros w Tracji.. 2.Odyseusza zamknięto w głębinowej jaskini.. Opuszczenie Troi.. Opracowanie sprawdzone - na piątkę.. Odys na ziemi Feaków - spotkanie z Nauzykaą.7.. Przyjęcie Odysa w pałacu.Konspekt lekcji języka polskiego, Odyseusz.. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do .Streszczenie wydarzeń w utworze 1.. Poleca: 68/100 % użytkowników, liczba głosów: 536.. Nie mógł on jednak zostać przy Penelopie i dziecku, ponieważ jego obowiązkiem była obrona Grecji.Kraina Lotofagów Mit opowiada o podróży Odyseusza (syna Laertesa) statkiem do domu (do Itaki), po wojnie trojańskiej, zapoczątkowanej "odwiedzinami" w krainie Lotofagów.. Wizyta na wyspie Lajsrtygonów.. W powyższym zdaniu użyto tytułu eposu również w znaczeniu przenośnym, dlatego wyraz ten napisany jest małą literą i w cudzysłowie.. .Przygody Odyseusza.. 1.Wybuch wojny trojańskiej.. "Odyseja" Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi.. Przygody Odyseusza są prozatorską adaptacją Odysei, opowieścią o przygodach Odysa i jego towarzyszy w trudnej tułaczce.. 3.W krainie Lotofagów.. Nie mógł on jednak zostać przy Penelopie i dziecku, ponieważ jego obowiązkiem była obrona Grecji.. Dla tych, którzy widzieli ten ląd, był przecudny, rosło tam dużo lotosów o tak wybornym smaku, że kiedy kilkoro z załogi Odysa spróbowało ziela, nie chcieli wracać do domu, więc bohater musiał ich zawlec na statek siłą.Tułaczka Odyseusza - "Odyseja" plan wydarzeń 1. poleca 77% 4047 głosów.. Klęska Troi.. Król zaofia- rował się, że zawiezie Odysa do jego ojczyzny.. Wyspa cyklopów.Akcja utworu trwa czterdzieści dni, a rozpoczyna się w trakcie tułaczki Odysa, po zburzeniu Troi.. a) Artemida b) Penelopa c) Atena 2) Jak miał na imię syn Penelopy i Odyseusza?. Dla tych, którzy widzieli ten ląd, był przecudny, rosło tam dużo lotosów o tak wybornym smaku, że kiedy kilkoro z załogi Odysa spróbowało ziela, nie chcieli wracać do domu, więc bohater musiał ich zawlec na statek siłą.Czytamy tekst ,, Tułaczka Odyseusza" z powyższego linku b. Śledzimy trasę wędrówki Odyseusza .. - zapytał.. Nic dziwnego więc, że Odys nie chciał opuszczać domu, symulował nawet szaleństwo, ale w końcu wyruszył z innymi pod Troję.Tułaczka Odyseusza - quiz - Test..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt